اخبار و مقالات

دانشمندان استرالیایی: “سیاه‌دانه” می‌تواند در درمان ویروس کرونا مؤثر باشد

طبق تحقیق جدید دانشمندان استرالیایی، “سیاه‌دانه” با چسبیدن به پروتئین سنبله ویروس کرونا از عفونت ریه جلوگیری می‌کند.

طبق بررسی و آزمایش دانشمندان استرالیایی، “سیاه‌دانه” می‌تواند در درمان بیماری کووید19 مورد استفاده قرار بگیرد.

پایگاه خبری “مدیکال اکسپرس” در این باره نوشت، دانه‌های گیاه “Nigella Sativa” که در غرب آسیا می‌روید، قرن‌ها به‌عنوان داروی سنتی برای بیماری‌های متعدد پزشکی از جمله التهاب و عفونت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است؛ اکنون دانشمندان استرالیایی در مقاله‌ای توضیح می‌دهند که سیاه‌‌دانه می‌تواند در درمان بیماری کرونا مؤثر باشد.

طبق شواهد مورد بررسی در این تحقیق، سیاه‌دانه می‌تواند به پروتئین سنبله ویروس کووید19 بچسبد و از ایجاد عفونت ریه جلوگیری کند.

پروفسور “کانیز فاطیما شاد”، نویسنده اصلی مقاله درباره اثرات سیاه‌دانه گفت: «همچنین ممکن است طوفان “سیتوکین” را تحت تأثیر قرار دهد که در بیماران بستری‌شده و حال‌وخیم مؤثر باشد».

سیاه‌دانه به‌طور گسترده در آزمایشگاه‌ها از جمله روی حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این مطالعات نشان داده است که سیاه‌دانه می‌تواند با جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی پیش‌التهابی مانند “اینترلوکین‌ها”، سیستم ایمنی بدن ما را به‌خوبی کنترل کند.

نقش بالقوه‌ای برای درمان بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، اگزما، بیماری‌های آرتریت از جمله روماتوئید و آرتروز و حتی احتمالاً مولتیپل اسکلروزیس دارد.

همچنین ثابت شده است که سیاه‌دانه در درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت مؤثر است.

“دنیس کورداتو”، یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید: «مقاله مروری بینشی راجع به یک محصول طبیعی ارائه می‌دهد که بیش از یک‌هزار سال است به‌عنوان یک داروی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است سرانجام در درمان بیماری کرونا مورد توجه قرار گیرد».

این مطالعه اخیراً در مجله “Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology” منتشر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان