اخبار و مقالات

ریشه‌کنی کرونا تا مدت‌ها ممکن نیست!

دکتر علیرضا زالی بر ضرورت تغییر شیوه مدیریت بیماری کرونا و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در ماه های اخیر تاکید و اظهار کرد: در حوزه اقتصاد باید برای معیشت مردم اقدامات موثر انجام شود.

وی درباره وضعیت کرونای استان تهران در خیز پنجم گفت: در 24 ساعت گذشته حدود 1400 بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران بستری شدند که حدود 177 نفر از آنان در بخش مراقبت های ویژه به سر می‌برند.

وی با بیان اینکه مجموع بیماران کرونایی سرپایی و بستری در 24 ساعت گذشته به 16 هزار نفر می‌رسد، گفت: اگر تعداد مراجعان سرپایی به کمتر از 10 هزار نفر در روز نرسد نباید در انتظار تنزل تعداد بیماران بستری باشیم.

زالی شمار بیمارستان‌هایی که در تهران به ارایه خدمات درمانی به بیماران کرونایی مشغول اند را 118 بیمارستان و تعداد مراکز بهداشتی را 551 مرکز اعلام کرد.

وی همچنین با بیان اینکه امروز بین 1400 تا 1600 بیمار با مکانیسم بستری موقت درمان شده‌اند، از برنامه ریزی برای افزایش مراکز بستری موقت بیماران کرونایی با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران در روزهای آتی خبر داد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های تهران را 8797 نفر اعلام و خاطرنشان کرد: از این تعداد 2145 بیمار در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

زالی با بیان اینکه هنوز به نوک قله خیز پنجم کرونا نرسیده‌ایم، پیش بینی کرد تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها در روزهای آتی به 9000 نفر نیز برسد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه سوش‌های جدیدی از کرونا در حال شکل گیری است، افزود: باید فرایندهای مختلفی را در برابر این سوش ها در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: سویه دلتا، 50 درصد میزان بستری‌های بیمارستانی را افزایش و اثربخشی داروهای درمانی و همچنین واکسن را کاهش می‌دهد.

زالی سویه لامبدا را واکسن گریزترین سویه کرونا تاکنون عنوان کرد و ادامه داد: همچنین سویه دلتا پلاس از سویه دلتا نیز واکسن گریزتر است.

وی کاهش اثربخشی واکسن‌ها در برابر سویه‌های جدید را دور از انتظار ندانست و گفت: البته واکسن ها در برابر مرگ و میر و ابتلای شدید 90 تا 100 درصد اثربخشی دارند و در کشورهایی که اکثر افراد واکسینه شده‌اند بیشتر مرگ و میرها در افراد غیرواکسینه رخ می‌دهد.

زالی اثربخشی واکسن‌ها در برابر ابتلای متوسط تا شدید را نیز 60 تا 90 درصد عنوان کرد و گفت: اما ممکن است واکسن‌ها در برابر ابتلای خفیف و بی علامت اثربخشی کافی نداشته باشند به همین خاطر باید در کنار واکسیناسیون همچنان پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.

تسریع واکسیناسیون شانس جهش‌های ویروس را کاهش می دهد

وی تاکید کرد: اگر سرعت واکسیناسیون را بالا ببریم به سمت ایمنی جمعی حرکت خواهیم کرد و هرچه سرعت واکسیناسیون بالاتر باشد شانس جهش های ویروس کمتر می‌شود.

زالی یادآور شد: مطالعات ما نشان می دهد در استان تهران شانس مرگ و میر و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در گروه های سنی بالای 70 سال که واکسینه شده اند، پنج تا هفت برابر نسبت به افرادی که واکسن نزده اند کاهش می‌یابد.

جزئیات وضعیت واکسیناسیون در تهران

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از یک میلیون و 790 هزار دوز واکسن در استان تهران تزریق شده است که 569 هزار واکسن، دوز دوم بوده است، گفت: البته اگرچه 709 هزار فرد بالای 65 سال در تهران وجود دارد، اما 40 درصد کادر بهداشت و درمان کشور، تعداد زیادی از بیماران خاص و سایر گروه های پرخطر نیز در تهران واکسینه شده‌اند.

زالی افزود: برای دوز اول و دوم واکسیناسیون افراد بالای 60 سال در تهران منابع کافی لجستیک شده است.

وی بهترین راه حل برای کاهش ازدحام مردم برای واکسیناسیون را مکانیسم نوبت دهی عنوان و تاکید کرد که مراکز واکسیناسیون خودرویی برای افرادی که توان مراجعه سرپایی به مراکز واکسیناسیون را ندارد طراحی شده است.

زالی با بیان اینکه تا قبل از شیوع کرونا تعداد پرونده‌های الکترونیکی سلامت شهروندان تهرانی کمتر از 10 درصد بوده است، از روند صعودی این پرونده ها خبر داد و گفت: اگر تعداد این پرونده ها کامل تر بود مکانیسم نوبت دهی بسیار ساده‌تر صورت می گرفت.

وی همچنین درباره آمار واکسیناسیون در تهران توضیح داد: در افراد بالای 80 سال 74 درصد، در افراد بین 75 تا 80 سال 76 درصد، در افراد بین 70 تا 75 ساله نیز حدود 78 درصد واکسینه شده اند.

زالی تعداد واکسن‌های سینوفارم تزریق شده در استان تهران را 66 درصد، آسترازانکا را 22 درصد و 12 درصد باقی را برکت و اسپوتنیک‌وی عنوان کرد و گفت: این نسبت ممکن است در روزهای آتی تغییر یابد اما تدارکات برای دوز دوم واکسن‌ها متناسب با همین مقادیر است.

زالی با بیان اینکه در خیز پنجم کرونا فشار فراوانی بر دوش بیمارستان‌ها و نیروهای انسانی حوزه بهداشت و درمان است خواستار تزریق منابع و اعتبارات مادی به بیمارستان‌ها و نیروهای انسانی شد.

بستری موقت؛ راهکاری برای جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت بیمارستان‌ها

وی درمان بیماران کرونایی از طریق بستری موقت را که حدود هشت ساعت زمان می‌برد، راهکار موثری برای جلوگیری از به چالش کشیده شدن وضعیت بیمارستان‌ها عنوان و بیان کرد: روز شنبه میزان مرگ و میرهای ناشی از کرونا در تهران 98 نفر بوده است.

زالی با انتقاد از عدم اجرای صحیح و کامل لاک داون شهر تهران، اظهار کرد: لاک داون (قرنطینه) شهر یا نباید صورت گیرد و یا اینکه در صورت تصمیم به تعطیلی باید تمام ملاحظات برای اجرای کامل آن انجام شود. تعطیلی تهران در حالی سپری شد که بسیاری از پاساژها، مراکز خرید و رستوران ها فعال بودند و بسیاری از سفرها نیز صورت گرفت.

زالی با بیان اینکه تعطیلی شهر به عنوان یک استراتژی باید حداقل بین 10 تا 14 روز باشد، افزود: در غیر این صورت تعطیلی در کنترل اپیدمی موثر نخواهد بود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران بر ضرورت تغییر شیوه مدیریت بیماری کرونا و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر تاکید کرد و گفت: در حوزه اقتصاد باید برای معیشت مردم اقدامات موثر انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از اقشار فرودست و آسیب پذیر یادآور شد: هم اکنون حدود 15.5 میلیون نفر از نیروهای شاغل در کشور در کارگاه‌های یک تا چهار نفره کار می‌کنند که بسیار آسیب پذیرند و باید اقدامات حمایتی برای آن ها در نظر گرفته شود.

زالی ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی دولت از جمله تحریم‌ها، بر ضرورت برنامه ریزی برای توزیع بسته های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر با هدف مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها از جمله سنگاپور حدود 13 درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف بسته‌های محرک اقتصادی کرده است، گفت: این درحالی است که این رقم در کشور ما حدود 0.5 درصد درآمد ناخالص ملی است.

زالی با بیان اینکه بدون حل مشکلات معیشتی مردم لاک داون اجباری اقدام موثری برای کنترل کرونا نخواهد بود، تصریح کرد: کسبه برای همکاری با مشکلاتی همچون هزینه‌های بیمه، عوارض، مالیات، اجاره و کاهش درآمد روبه رو هستند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران بر ضرورت تغییر راهبرد تاکید کرد و گفت: برای لاک داون کردن شهر باید ملاحظات اقتصادی و اجتماعی را مدنظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا سرمایه اجتماعی حاکمیت کاهش یافته است، گفت: حاکمیت باید هرکاری را برای کنترل کرونا انجام دهد و مردم نیز باید به برنامه‌های حکمرانی اعتماد کنند، این موضوع همچون یک اتوبان دوطرفه است.

زالی همچنین با بیان اینکه مشکلات اجتماعی مردم باید به مسئله اجتماعی تبدیل شوند، گفت: از ابتدای شیوع کرونا توفیق نداشته ایم این بیماری را به یک مسئله اجتماعی تبدیل کنیم.

“شکست کرونا”؛ شعاری غیرعلمی است

وی ادامه داد: باید مراقبت کنیم که دچار نخوت و غرور کاذب نشویم، جمله ” کرونا را شکست می‌دهیم” یک گزاره غیر علمی بود که آن را از زبان هیچ دانشمندی نمی‌شنویم.

زالی اضافه کرد: نهایتا می توانیم کرونا را کنترل کرده و به تقلیل برسانیم و ریشه کن کردن آن برای مدت‌ها نشدنی است.

وی با اشاره به اینکه بشر در قرن‌های اخیر رخدادهایی همچون طاعون، وبا، آنفلوآنزای اسپانیایی و آنفلوآنزای آسیایی را تجربه کرده است که مرگ و میر بالاتر از یک میلیون نفر داشته‌اند، گفت: از شروع قرن 21 تاکنون بشر 12 بیماری نوپدید را تجربه کرده است.

قرن 21؛ قرن برخورد با بیماری‌های نوپدید

زالی با تاکید بر اینکه قرن 21 قرن برخورد با بیماری‌های نوپدید است، تاکید کرد: اگر امروز کووید 19 را به تقلیل برسانیم نیز پدیده‌های دیگری در پیش خواهد بود.

منبع: تسنیم