اخبار و مقالات

لنز‌های داخل گوشی، اختراعی بی نظیر برای حل مشکلات شنوایی

دلایل زیادی از جمله سر و صدای بیش از حد، کاهش شنوایی، انقباض رگ‌های خونی و پیری وجود دارد که ممکن است منجر به رنج مداوم با کاهش شنوایی شود.

برای حل این مشکلات، شرکت آلمانی “فیبروسونیک” یک گوشی جدید و ابداعی مجهز به بلندگوی داخلی را اختراع کرده است که مستقیماً روی پرده گوش قرار می‌گیرد و توانایی بالایی در حل مشکلات شنوایی دارد.

طبق گزارش انجمن کم شنوایان آلمان، حدود ۱۵ میلیون آلمانی از کم شنوایی رنج می‌برند. در بسیاری از موارد، سمعک‌های معمولی می‌توانند توانایی شنوایی را بهبود بخشند و مشکلات زندگی روزمره را کاهش دهند.

اما در بیشتر سمعک‌های متداول، تقویت کننده در داخل کانال گوش فرد استفاده کننده قرار دارد. این منجر به انحراف صدا می‌شود که می‌تواند کیفیت صدا را مختل کند. میکروفون در پشت گوش قرار می‌گیرد و در برابر تداخل صدا مانند باد آسیب پذیر است.

در مقابل لنز‌های صوتی نوآورانه، صدا را در محدوده فرکانس ۸۰ هرتز تا ۱۲ کیلوهرتز تقویت می‌کنند، قابلیتی که سیستم‌های معمولی نمی‌توانند به آن برسند.

طبق گزارش اسکای نیوز، این لنز‌ها از سه جز تشکیل شده است: لنز تماسی شنوایی، واحد کانال شنوایی و پشت گوش. لنز تماسی شنوایی و واحد کانال شنوایی به طور ایمن در داخل مجرای گوش باقی می‌مانند.

لنز تماسی شنوایی جدید، تقویت کننده صدا را مستقیماً روی پرده گوش قرار می‌دهد و سپس ارتعاشات را بدون انتقال سر و صدا منتقل می‌کند. صدا از طریق تحریک مکانیکی مستقیم به گوش منتقل می‌شود. این فرآیند کمک می‌کند تا روند شنوایی طبیعی بسیار موثری تولید شود.

عملکرد استثنایی

دکتر دومینیک کالتنباکر مدیرعامل شرکت فیبروسونیک، نحوه کار لنز‌های تماسی را توضیح می‌دهد و می‌گوید: به دلیل تفاوت در شکل هر لاله گوش، لنز‌های صوتی جداگانه‌ای برای هر بیمار ساخته می‌شوند. در این فرآیند، یک میکرو آمپلی فایر در قالب سیلیکون جاسازی شده است.

دومینیک می‌افزاید: از آنجا که لنز‌های تماسی شنوایی ما مستقیماً روی لاله گوش شما پوشیده شده اند( مانند لنز‌های تماسی روی چشم) تُن‌های بسیار کم و زیاد می‌توانند تقویت شوند، در حالی که لنز صدا‌های مزاحم را مسدود می‌کند.

این پزشک ادامه داد: برای مثال، نت‌های کم، هنگام گوش دادن به موسیقی حیاتی هستند، زیرا باعث غنی‌تر شدن صدا می‌شوند. توانایی شنیدن صحیح نت‌های بالا برای درک گفتار مهم است، زیرا آهنگ‌های رمزگذاری شده صدا را تشکیل می‌دهند.

طبق گفته کالتنباکر، لنز‌های تماسی سمعک از اولین تقویت کننده سمعک در جهان استفاده می‌کنند که با استفاده از روش‌های مهندسی سیستم‌های میکرو سیستم تولید شده است؛ به گونه‌ای که محرک داخل گوش هزار برابر کوچکتر از عرض موی انسان است. با وجود اندازه کوچک، عملکرد صوتی استثنایی را ارائه می‌دهد.

مطالعات اولیه بر روی تعداد کمی از شرکت کنندگان نشان داد که لنز تماسی می‌تواند تجربه شنوایی را در افراد با کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​بهبود بخشد و برای بیماران بالای ۱۸ سال مناسب است.

بسته به درجه کاهش شنوایی، می‌توان آن را در یک گوش یا هر دو گوش پوشید، اما برنامه‌هایی برای کاهش اندازه اجزای موجود سمعک نوآورانه وجود دارد؛ به گونه‌ای که در داخل مجرای گوش قرار گیرد و از خارج قابل مشاهده نباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان