اخبار و مقالات

واردات واکسن احتمالا متوقف می‌شود

 بهرام عین‌اللهی در مراسم تحویل 5 میلیون دز واکسن رازی کوو پارس که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و استاندار البرز  در موسسه رازی کرج برگزار شد، اظهار داشت: از دانشمندان بسیار خوب این مرکز برای ساخت واکسن کرونای ایرانی تشکر می کنیم.

وی افزود: برای ساخت واکسن ایرانی رازی تلاش شبانه روزی زیادی انجام شده است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حضور نمایندگان در این مراسم نشان از اهمیت تولید داخل برای این عزیزان است ، بیان کرد: شعار دولت جدید شعار “ما می توانیم” است و در  بسیاری از کارها با مدد و کمک مجلس می‌توانیم موفق شویم.

عین‌اللهی با بیان اینکه کرونا فاجعه‌ای ملی و جهانی بود، با اشاره به ابعاد پیک پنجم کرونا در کشور عنوان کرد: در روزهایی از پیک پنجم کرونا روزانه 50 هزار مبتلا، 15 هزار بستری و 8000 هزار مریض بدحال در آی سی یو داشتیم و مرگ و میر کرونایی در این پیک به 700 نفر رسید.

وزیر بهداشت ‌با اشاره به اینکه  علاقه‌مند بودیم که کل کشور با واکسن‌های ایرانی علیه بیماری کرونا واکسینه شوند‌، گفت: اما زمان این جازه را به ما نمی‌داد و نمی‌توانستیم مدت زیادی را تعلل کنیم تا در تولید داخلی واکسن کرونا به 150 میلیون دوز برسیم، به همین دلیل ضرورت داشت که به هر شکل ممکن واکسیناسیون افراد مختلف جامعه را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه تمامی مراحل تولید واکسن‌های داخلی را از نزدیک می‌بینیم و طبیعی است که وزارت بهداشت به‌ این واکسن‌ها اعتماد بیشتری داشته باشد‌، گفت: برخی رسانه‌ها این موضوع را مطرح کرده‌اند که واکسن‌های تولید ایران چگونه تایید می‌شود، در این مورد دقت نیروهای وزارت بهداشت بسیار بالا‌ست و به همین دلیل واکسن‌های داخلی از نظر کیفیت و اثربخشی بی‌نظیر است و این مسئله چون برای رسانه‌های معاند سنگین است، ‌علیه واکسن‌های ایرانی توطئه می‌کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه واکسن‌های‌ کرونا تولید ایران دارای استانداردهای لازم است‌، گفت: اعتقاد داریم که در دولت جدید مرزی میان مراکز دانشگاهی و وزارتخانه‌ها نیست، ما کشور را یکپارچه می بینیم، افتخار می‌کنیم که وزارت جهاد کشاورزی صرفا خدماتی نیست و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دارد.

عین‌اللهی با بیان اینکه هر وزارتخانه به خوبی نیازهای خود را می‌داند و ارزیابی می‌کند، گفت: ما باید از همه امکانات در کشور استفاده کنیم، دانشمندان موسسه  تحقیات واکسن و سرم‌سازی رازی بخشی از این پتانسیل و توانمندی هستند و این مجموعه موسسه ای با قدمت و هویت است.

وی با اشاره به اینکه امروز هویت مسئله ای مهم برای کشورها است و خیلی از کشورها به نبال آن هستند‌، افزود: به عنوان نمونه آمریکا کشوری بدون هویت، ریشه و تاریخ است، اما ایران ما کشوری با هویت، قدمت ، تاریخ و دانشمندان گرانقدر از گذشته است.

وی با بیان اینکه امروزه نام کشور ما ایران در تمام موزه‌های پزشکی و تحقیقاتی دنیا وجود دارد، افزود: حرکت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و تمامی آنهایی که بر اساس دستورات مقام معظم رهبری در راستای تولید واکسن علیه کرونا کار می‌کنند‌، این اطمینان را به ما می‌دهند که ما در آینده هر نوع تهاجم و ویروسی ایجاد شود، در مقابل آن واکسن تولید می‌کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان توانمندی ایران در عرصه ساخت واکسن این اطمینان را به مردم می‌دهد که دانشمندان در این عرصه تلاش مضاف خواهند داشت، گفت:  ایران مانند برخی کشورها نیست که تنها واردات در عرصه پزشکی داشته باشد.

وی ادامه داد: امروز اگر هر مریضی در بیمارستان فوت کند، همه ما مسئول هستیم و نباید تنها پای یک برگه‌ای را امضاء کنیم، ما از تولیدکنندگان عرصه واکسن‌های داخلی حمایت می‌کنیم.

عین‌اللهی با اشاره به اینکه خریداری واکسن‌های داخلی به قیمت مناسب و از طرفی چگونگی صادرات آن از جمله مباحثی است که وزارت بهداشت مورد توجه قرار می‌دهیم، افزود: قطعا با توجه به برآوردی که از نیاز داخل به واکسن کرونا داریم، با تکیه بر تولیدات ایرانی پیش می‌رویم و در این زمینه تا به امروز ساخت بیش از 103 میلیون روز واکسن داخلی کرونا را داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه سعی ما بر این است که دیگر واردات واکسن کرونا نداشته باشیم و با تکیه بر توان داخلی پیش برویم، گفت: این اطمینان را داریم که با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی توانایی تولید هر نوع واکسنی را داریم.

منبع: تسنیم