اخبار و مقالات

ویروس کرونای جهش‌یافته انگلیسی کودکان را هم درگیر می‌کند

داوود یادگاری نیا متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به موج چهارم ویروس کرونا گفت: متاسفانه با موج چهارم کرونا رو به رو هستیم. با توجه به شیوع نوع جهش یافته کووید ۱۹ در کشور باید تمامی دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد زیادی از خانواده‌ها گرفتار این ویروس شده‌اند افزود: در خانواده‌ای دیده شده که ۱۰ تا ۱۵ نفر به این ویروس مبتلا شده اند لذا توصیه می‌کنیم تا از تجمع، دید و بازدید و دورهمی‌های خانوادگی خودداری، تا چرخه انتقال کرونا شکسته شود.

یادگاری نیا با اشاره به اینکه متاسفانه میزان شیوع این ویروس افزایش یافته است گفت: موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کودکان افزایش یافته است. با بحران خطرناکی مواجه هستیم. تا اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه ممکن است این بحران ادامه داشته باشد. با توجه به این موضوع متاسفانه با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه سیستم‌های بهداشت و درمان محدودیت دارند و توانایی بستری همه بیماران وجود ندارند اظهار داشت: باید فکر اساسی کرد و اقدامات لازم را انجام داد تا بحران این موضوع را پشت سر بگذاریم.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه علائم ویروس در کودکان و نوجوانان بیشتر دیده می‌شود گفت: قبل از این نگرانی ما در مورد اطفال زیاد نبود، اما تجربه اخیر نشان می دهد که ویروس کرونای جهش‌یافته انگلیسی کودکان را درگیر می‌کند. متاسفانه موارد ابتلا به کرونای زیادی هم در کودکان دیده شده است.

یادگاری نیا با اشاره به اینکه ۱۵ هزار تست مثبت کرونا ثبت شده است و بیشتر آنها سفر کرده اند افزود: موارد مرگ و میر ناشی از مسافرت مختصص همین گروه‌ است. باید سعی کنیم تا دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و در محیط‌های بسته حضور پیدا نکنیم.

وی افزود: در مورد محیط بسته امکان انتقال بیماری افزایش پیدا می‌کند لذا از حضور در مکانی که تهویه مناسبی ندارد خودداری کنید. از شهروندان درخواست می‌کنم تا از ماسک استفاده کنند و به رعایت فاصله گذاری اجتماعی بپردازند. این بیماری قابل پیشگیری است، باید خطرات ویروس جهش یافته را بدانیم و آن را جدی بگیریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان