اخبار و مقالات

۲میلیون دوز واکسن فایزر از بلژیک وارد ایران می‌شود /فایزر وارداتی به عنوان دوز سوم کادر درمان استفاده خواهد شد

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل گفت: برای واردات ۲میلیون دوز واکسن فایزر قراردادی با هیئت امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به‌شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران وارد شود.

سیدحیدر محمدی در پاسخ به این پرسش که “چرا داروهای مبتلا به ‌ام‌اس پولی شده است در حالی که تا یک ماه پیش می‌توانستند این داروها را به‌صورت رایگان دریافت کنند؟” گفت: داروهای بیماران ‌ام‌اس مثل گذشته در پوشش تفاهم‌نامه پرداخت داروهای بیماران خاص است اما بر اساس سیاست وزارت بهداشت چون تعدادی از این داروها در داخل کشور تولید می‎شوند؛ فقط داروهای تولید داخل تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند در نتیجه اگر بیماران از این داروها استفاده کنند مثل سابق رایگان خواهد بود اما دریافت داروهای خارجی با ما‌به‌التفاوت محاسبه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه “اولویت ما سلامت مردم است”، گفت: سیاست کشور بر نسخه دادن یا ندادن پزشکان اتخاذ نشده است. نماینده پزشکان و معاونت درمان وزارت بهداشت در زمان ورود دارو به فهرست کشور اعلام نظر می‌کنند و تست‌های بالینی زیادی روی این داروها انجام می‌شود تا دارو به تأیید برسد. در زمان حاضر بیش از 90 درصد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، اگر پزشکان نخواهند آنها را نسخه کنند و بخواهند بر داروهای خارجی تأکید کنند هیچ وقت صنعت دارویی کشور رشد نمی‌کند و ما همچنان باید داروها را از خارج از کشور وارد کنیم. ملاک ما تأیید انجمن‌های مربوطه و کمیته‌های تخصصی در سازمان غذا و داروست. داروهای تولید داخلی باید حمایت شوند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در مورد واکسن‌های وارداتی گفت: در زمان حاضر 6 واکسن اسپوتنیک، بعضی از سایت‌های آسترازنکا، سینوفارم، بهارات هند، فایزر بلژیک و جانسون اند جانسون آلمان در کشور مجوز مصرف اضطراری گرفته‌اند و به‌محض تطبیق در بدو ورود به کشور، اجازه مصرف خواهند داشت.

وی افزود: در برنامه واردات ما سینوفارم وجود دارد. هند هنوز مجوز صادرات بهارات به ایران را صادر نکرده است. آسترازنکا از منابع مجاز و از طریق کوواکس وارد کشور می‌شود. واکسن اسپوتنیک بر اساس قرارداد 62میلیونی به ما داده نشده است که علت اصلی آن عدم تولید کافی این واکسن است.

وی تصریح کرد: برای واردات 2 میلیون دوز واکسن فایزر قراردادی با هیئت امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به‌شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران ارسال شود. واکسن جانسون اند جانسون هم در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی است. کشور تولیدکننده تا 5 میلیون دوز قول ارسال داده است و اگر طرف خارجی اقدام کند ما مشکلی از نظر تأمین ارزی نداریم. سینوفارم هم مثل سابق در حال واردشدن به کشور از طریق هیئت امنای ارزی، هلال احمر و شرکت‌های خصوصی است‌.

وی در مورد تزریق واکسن برای کودکان و دانش‌آموزان و بازگشایی برخی مدارس گفت: توصیه وزارت بهداشت رعایت فاصله زمانی دو هفته تا یک ماهه پس از تزریق دوز دوم است تا آنتی‌بادی در بدن دانش‌آموزان به‌مقدار کافی بالا رود. فعلاً آموزش و پرورش تصمیمی برای بازگشایی مدارس اتخاذ نکرده است اما حضور دانش‌آموزان بعد از تزریق دوز دوم در مدارس از نظر ما بلامانع است. با تدبیر مسئولان وزارت بهداشت به‌زودی واکسیناسیون سراسری دانش‌آموزان ظرف چند روز کاری انجام خواهد شد.

محمدی درباره تأییدیه سینوفارم گفت: این واکسن در امارات متحده، بحرین و چین مجوز اضطراری گرفته است. مقاله پایان مطالعات بالینی مراحل 1 و 2 آن هم در لنست چاپ شده است، البته برخی تولیدکنندگان واکسن از جمله واکسن‌سازان داخلی مدارک خود را برای واکسیناسیون کودکان ارائه کرده‌اند. مطالعات بالینی بزرگسالان و کودکان تفاوتی با هم ندارد تنها تفاوت تأیید واکسن برای کودکان و بزرگسالان این است که این واکسن‌ها برای گروه‌های داوطلب کودکان هم استفاده شود.

وی تأکید کرد: سازمان جهانی بهداشت به‌جز فایزر که تعداد آن هم کم است هیچ واکسنی را برای تزریق در کودکان و طیف سنی زیر 18 سال تأیید نکرده است. بسیاری از واکسن‌های دنیا هنوز توسط سازمان جهانی بهداشت تأیید نشده‌اند بلکه وزارت بهداشت هر کشوری است که تزریق این واکسن‌ها را تأیید کرده است. در کشور ما هم همین گونه است و اگر سازمان غذا و دارو واکسنی را پس از مطالعات کیفی، پیش‌بالینی و بالینی تأیید کند منتظر سازمان جهانی بهداشت نمی‌مانیم و مجوز اضطراری را صادر می‌کنیم و برای صادرات هم تأکید داریم تا تولیدکنندگان داخلی مدارک خود را در اسرع وقت به سازمان جهانی بهداشت بدهند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با رد ادعای خرید و فروش کارت واکسن کرونا و فروش آن به‌مبلغ 2 تا 5 میلیون تومان برای واکسن آسترازنکا و دستکاری سامانه وزارت بهداشت برای ثبت آن گفت: سامانه ما امنیت بالایی دارد و تا امروز اتفاقی برای این سامانه رخ نداده است البته این خبر را نمی‌توان کاملاً رد کرد چون ممکن است عده‌ای سودجو این کار را انجام دهند.

وی تأکید کرد: تمامی اطلاعات واکسن از قبیل تاریخ و زمان تزریق واکسن، نام تجاری واکسن، شماره بچ واکسن و شماره اختصاصی و تاریخ تولید و انقضای واکسن در سامانه واکسن وزارت بهداشت ذکر شده است و از سامانه‌ای گرفته می‌شود که تاریخ و زمان دقیق تزریق واکسن ذکر شده است. تمامی سامانه‌های ما به هم متصل هستند. قطعاً می‌گویم دستکاری در این سامانه امکان‌پذیر نیست اما برخی می‌توانند کارت جعلی واکسیناسیون را بفروشند.

وی گفت: به‌راحتی می‌توان فردی را که واکسن زده و نزده با ورود کد ملی در این سامانه راستی‌آزمایی کرد، فقط نام افرادی که واکسن زده باشند در این سامانه قید شده است.

محمدی در پاسخ به این پرسش که “آیا استفاده از تزریق دو دوز از واکسن‌های متفاوت درست است و موجب افزایش ایمنی بدن می‌شود؟” گفت: زمانی دو دوز متفاوت برای افراد تزریق می‌کنیم که مطالعات بالینی آن بر جامعه‌ای کوچک انجام شده باشد. ممکن است استفاده از دو دوز متفاوت واکسن ایمنی بدن را افزایش دهد و بالعکس آن هم ممکن است اتفاق بیفتد. در صورتی وزارت بهداشت استفاده از دو دوز متفاوت را تأیید می‌کند که هم مطالعات بالینی و هم اثر سینرژیک داشته باشد، هنوز واکسن‌های خاصی برای این فرآیند اعلام نشده است.

محمدی گفت: برنامه‌ای برای واردات واکسن مدرنا نداریم، فایزر وارداتی هم به عنوان دوز سوم کادر درمان استفاده خواهد شد.

حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: تا امروز تعداد ۷۳ میلیون دوز واکسن در کشور تامین کردیم، از این تعداد ۴۵ میلیون دوز تزریق شده که شامل واکسن‌های تک دوزی و دو دوزی می‌شوند.

او افزود: ۳۵ میلیون نفر در کشور دوز اول واکسن را دریافت کردند، انتظار داشتیم از ابتدای واکسیناسیون حدود ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور واکسینه شوند. گروه هدف در واکسیناسیون کرونا نسبت به واکسن آنفلوانزا متفاوت است، در آنفلوانزا جامعه هدف ما تنها دو میلیون نفر بود، اما در واکسن کرونا، چون یک جامعه بزرگ درگیر این بیماری هستند ما تصمیم داشتیم ۶۰ درصد افراد واکسینه شوند.

محمدی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد جامعه هدف (افراد بالای ۱۸ سال) واکسینه شده‌اند. بعد از تزریق دوز اول واکسن آنتی بادی در بدن ایجاد و ایمنی اولیه در بدن ایجاد می‌شود و ایمنی نهایی بعد از ۲۸ روز که دوز دوم به بدن فرد تزریق می‌شود ایجاد خواهد شد.

او با اشاره به اینکه چند درصد واجدین شرایط برای تزریق واکسن مراجعه کرده اند، ادامه داد: آمار دقیق تزریق واکسن افراد واجدین شرایط در دست وزارت بهداشت است، اما طبق شواهد مردم استقبال خوبی از واکسیناسیون کرده اند.

معاون دارو سازمان غذا و دارو تاکید کرد: به زودی محدوده سنی خاصی اعلام خواهیم کرد که اگر در تاریخ و زمان مشخص برای تزریق واکسن اقدام نکنند، سامانه برای آن‌ها بسته خواهد شد و دیگر نمی‌توانند واکسن تزریق کنند، زیرا از این به بعد انجام بسیاری از امور اجتماعی منوط به تزریق واکسن است.

او افزود: باتوجه به شماره ملی فرد، واکسینه شدن و نشدن آن‌ها در انجام برخی کار‌ها در مراکز مشخص می‌شود. اجازه نمی‌دهیم کسانی که واکسینه نشده اند در کشور فعالیت کنند، چون احتمال ناقل بودن آن‌ها وجود دارد.

فایزر و جانسون اند جانسون را از بلژیک و آلمان تهیه می‌کنیم

معاون دارو سازمان غذا و دارو  بیان کرد: ایران در حال خرید دو میلیون دوز واکسن کرونای محصول شرکت‌های آلمانی «فایزر» و «بیو ان تک» از کشور بلژیک است.

او افزود: فایزر و جانسون اند جانسون مجوز مصرف اضطراری ایران را گرفته اند اما چون خوش قول نیستند، خیلی روی آن حساب باز نمی کنیم.

محمدی تاکید کرد: از آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی واردات واکسن نخواهیم داشت. فایزر و جانسون اند جانسون را از بلژیک و آلمان تهیه خواهیم کرد.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: این واکسن‌ها به عنوان دوز بوستر (سوم) کادر درمان استفاده خواهد شد.

 احتمال توزیع واکسن پاستوکووک تا یک هفته دیگر 

محمدی گفت: احتمالا یک هفته دیگر واکسن پاستوکووک وارد بازار می شود که برای زیر ۱۸ سال مجاز است. این واکسن را میتوان برای مادران باردار هم استفاده کرد.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو افزود: واکسن زیر ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال تفاوتی باهم ندارند فقط برای اینکه به یک گروه سنی واکسن تزریق شود، باید افراد آن گروه سنی در مطالعات بالینی حضور داشته باشند و همین امرباعث محدودیت شده بود.

محمدی با اشاره به رکورد‌های تزریق روزانه واکسن در کشور گفت: در حال حاضر بیشترین رکورد تزریق واکسن در کشور عدد یک میلیون و ۶۰۰ دوز است که همکاران ما در معاونت بهداشت آن را ثبت کرده اند. تنها واکسنی که از واکسن‌های موجود تاییده گرفته است برای افراد زیر ۱۸ سال واکسن سینوفارم بود ما نیز واکسیناسیون این رده سنی را با سینوفارم شروع کردیم و واکسن پاستور نیز برای تزریق به افراد زیر ۱۸ سال مجوز را دریافت کرده است.

منابع: تسنیمباشگاه خبرنگاران جوان