اخبار و مقالات

امیکرون در ۲۰ دقیقه قابل تشخیص است

گروهی از دانشمندان در کره جنوبی فناوری جدید تشخیص مولکولی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند ابتلا به گونه امیکرون را بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تشخیص دهد.

پدیدار شدن گونه جدید ویروس کرونا به نام امیکرون نگرانی مقامات بهداشتی را برانگیخته است، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که میزان مرگ و میر ناشی از آلوده شدن به گونه امیکرون کمتر از گونه‌های دیگر است، اما قدرت انتقال‌پذیری بسیار بالایی دارد؛ به‌گونه‌ای که در مدت زمان کوتاهی افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تشخیص به موقع بیماری کووید -۱۹ و قرنطینه کردن افراد بیمار به کاهش میزان شیوع بیماری کمک شایانی می‌کند. بنابراین برخی از محققان بر انجام تست‌های سریع تشخیص سویه امیکرون تمرکز کرده‌اند. گروهی از دانشمندان در کره جنوبی موفق شدند فناوری جدید تشخیص مولکولی را توسعه دهند که قادر است این گونه جهش یافته را در کمتر از ۳۰ دقیقه تشخیص دهد.

یافته‌های اولیه ارائه شده نشان می‌دهد که این فناوری بسیار دقیق‌تر از تست‌های PCR فعلی برای تشخیص گونه جدید امیکرون عمل می‌کند. در این روش نوکلوئیک اسیدها به RNA های ویروس کرونا واکنش نشان می‌دهند و به تشخیص سریع بیماری کمک شایانی می‌کند. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این روش این است که به ابزار خاصی نیاز ندارد؛ بنابراین می‌تواند در تمام مراکز درمانی به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد. انتظار می‌رود که به کمک روش‌هایی از این قبیل بتوان مانع شیوع هر چه بیشتر بیماری کووید -۱۹ شد، در این صورت زندگی مردم هرچه سریع‌تر به حالت عادی باز می‌گردد.

منبع: ایمنا