اخبار و مقالات

بهبودیافتگان کرونا به کرونای انگلیسی مبتلا نمی‌شوند

مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری و عضو کمیته کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا،  اظهار کرد: در فضای مجازی شایعاتی مبنی بر فوت ۹۰ درصد از مبتلایان به کرونای انگلیسی منتشر شده است اما طبق بررسی ها، مشاهده شده است که ۹۵ درصد از مبتلایان به کرونای انگلیسی، بهبود پیدا می‌کنند؛ بنابراین مردم نباید به هر اخبار نادرستی در فضای مجازی توجه کنند.

او افزود: راه‌های انتقال و پیشگیری از هر گونه کرونا یکسان است اما اکنون برای مقابله با ویروس جهش یافته جدید باید راه‌های پیشگیری با قوت بیشتری نسبت به قبل انجام شود.

مردانی ادامه داد: شستشوی مداوم دست، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک از منزل تا منزل، عدم شرکت در تجمع‌ها و پرهیز از سفر‌های غیرضروری، از جمله کار‌هایی است که با انجام دادن آن‌ها به راحتی می‌توان از ابتلا به هر نوع ویروسی جلوگیری کرد.

عضو کمیته کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: متاسفانه مردم کرونا را مثل قبل جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند بساط کرونا چیده شده است. در چند روز اخیر و در آستانه نوروز، شاهد تجمع بسیار زیاد مردم در مراکز خرید و همچنین تدارک مردم برای سفر‌های نوروزی هستیم و مدام شاهد پیام‌های تبلیغاتی تور‌های سیاحتی کیش و قشم و ترکیه هستیم.

مردانی تاکید کرد: اگر یک سال به سفر نروید اتفاقی نمی‌افتد اما به کرونا مبتلا شوید تا مدت‌ها باید درگیر بیمارستان باشید.

او تصریح کرد: در نوع اولیه کرونا بچه‌ها کمتر مبتلا می‌شدند و اگر هم مبتلا می‌شدند، بیماری خوش خیم و بدون عارضه‌ای را تجربه می‌کردند اما در نوع انگلیسی، کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال بیشتر درگیر می‌شوند زیرا کودکان و نوجوانان در پیک همه گیری قبلی به کرونا مبتلا نشدند و هم اکنون این ویروس جهش یافته آن‌ها را درگیر می‌کند.  

عضو کمیته کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: نکته حائز اهمیت این است که افرادی که یک بار کرونا گرفته اند دیگر به کرونای انگلیسی مبتلا نخواهند شد. در حال حاضر بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از جمعیت کشور ما کرونا گرفته اند و این می‌تواند نکته امیدبخشی باشد.

مردانی تصریح کرد: افرادی که تا کنون مبتلا نشده اند باید بیشتر از سایرین مراقب باشند زیرا این ویروس جهش یافته با کسی شوخی ندارد و به سرعت افرادی که تاکنون مبتلا نشده اند را درگیر خواهد کرد.  

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان