اخبار و مقالات

کنترل ذهن با یک فناوری جدید

فناوری جدید انتوژنتیک به نام اپتو وی تراپ (Opto -vTrap) با یک سیستم بازدارندگی قابل القای نور و برگشت‌پذیر می‌تواند به طور موقت وزیکول‌ها را از رها شدن از سلول‌های مغز به دام بیندازد، به این معنی که احساسات و رفتار‌های ذهن را در سطح شیمیایی تنها با استفاده از یک نور کنترل کرد.

جاستین لی مدیر این پژوهش و پروفسور هیو وون دو در مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) این مطالعه را رهبری کردند. یافته‌های آن‌ها در مجله علمی نئورون (Neuron) فرآیند اپتو وی تراپ را بیشتر تشریح می‌کند.

تیم تحقیقاتی این روش را بر روی موش‌ها در یک محیط آزمایشگاهی آزمایش کردند و متوجه شدند که نور آبی سیستم، قادر به کنترل موقت انتشار انتقال دهنده‌های عصبی است. این نور باعث خوشه‌بندی وزیکول‌ها در مغز شد که با خاموش شدن دوباره نور از هم جدا شد. نورون‌ها بعد از یک ساعت عملکرد کامل خود را بازیافتند.

محققان بر اهمیت مطالعه انواع سلول‌های مغزی به منظور درک بهتر عملکرد مغز تاکید کردند. از مزایای فناوری اوپتو وی تراپ استفاده از آن در زمینه‌های مختلف تحقیقات علمی مغز برای کمک به درمان برخی اختلالات عصبی در آینده است.

جاستین لی به توانایی این ابزار برای کشف فعل و انفعالات پیچیده در مغز علاوه بر علوم اعصاب به کارایی دیگر اپتو وی تراپ اشاره کرده که می‌تواند در حوزه درمان اسپاسم عضلانی و فناوری‌های گسترش بافت پوست عمل کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان