اخبار و مقالات

کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ برگزار میشود

کنکور ارشد براساس مصوبه ستاد کرونا از روز چهارشنبه ۶ مرداد تا روز جمعه ۸ مرداد در ۳۶۷ حوزه امتحانی اصلی و ۱۷۹ شهر در سرتاسر کشور با ۶۳۴۰۵۴ داوطلب (۵۳ درصد زن و ۴۷ درصد مرد) برگزار می‌شود.

براین اساس موعد جدید برگزاری کنکور کارشناسی ارشد نزدیک شدیم، اما کشور در شرایطی حساس‌تر و سخت‌تر از خردادماه است و کرونا همچنان می‌تازد. آمار روزانه ابتلا و مرگ و میر کرونا نشان می‌دهد که مردم روز‌های سختی را تجربه می‌کنند و حتی طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور حدود ۳۶۴ داوطلب کنکور ارشد نیز مبتلا به کرونا هستند.

اعتراض داوطلبان برای وقت‌شناسی

حال صدای اعتراض داوطلبان کنکور ارشد از هر گوشه و کنار شنیده می‌شود که چرا خردادماه که وضعیت کرونا راحت‌تر از حال حاضر بود دستور به تعویق کنکور داده شد و حال مسئولان اصرار به برگزاری در موعد مقرر دارند. طی روز‌های اخیر اخبار بی‌شمار و هشتگ‌های فراوانی برای تعویق کنکور منتشر شده است، اما متاسفانه مسئولان ستاد کرونا به این مسئله بی‌توجهی می‌کنند. البته این بار اولی نیست که ستاد کرونا سلیقه‌ای و تنها برحسب شرایط خود و نه شرایط جمعی تصمیم‌گیری می‌کند.

تعویق‌هایی که معیار و ملاک شفافی ندارد
برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۰ و درخواست داوطلبان برای تعویق این آزمون در اسفندماه سال گذشته را به یاد دارید؟ یا تعویق آزمون وکلا؟ داوطلبان شرکت در کنکور دکتری ۱۴۰۰ نسبت به برگزاری این آزمون در نیمه اسفندماه با توجه به شیوع گسترده کرونای انگلیسی معترض بودند. این داوطلبان سعی کردند به هر نوعی صدای اعتراض و درخواست خود را مسئولان برسانند تا زمان برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۰ را به تعویق انداخته و آن را به زمان مناسبت‌تری به لحاظ شیوع کرونا موکول کنند.

اما در آن زمان نه‌تن‌ها مسئولان صدای داوطلبان را نشنیدند؛ بلکه بعد از پیگیری‌ها و شرح موضوع به آنها، اعلام کردند که برگزاری کنکور دکتری در زمان مقرر بهترین تصمیم‌گیری است و شیوع کرونا در این روز‌ها طبق اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا حاد و خطرناک نیست که داوطلبان بخواهند در این خصوص نگرانی داشته باشند.

در نهایت کنکور دکتری ۱۴۰۰ در زمان مقرر (۱۵ اسفندماه ۹۹) در استان‌های کشور با رقابت بیش از ۱۷۹ هزار داوطلب برگزار شد، اما دقیقا پنج روز بعد از برگزاری این کنکور وزارت بهداشت به یکباره شرایط کرونا را در استان‌های کشور حاد و خطرناک دید و تصمیم به تعویق این آزمون در هفته سوم اسفندماه ۹۹ گرفت.

افزایش حوزه‌های امتحانی راهی برای جلوگیری از خطر کرونا

با تمام این تفاسیر تنها سازمان سنجش آموزش کشور است که درحاضر درباره تعویق یا عدم تعویق کنکور ارشد اطلاع‌رسانی می‌کند و ستاد کرونا سکوت کرده است. طبق گفته فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش کنکور ارشد در موعد مقرر برگزار خواهد شد و بدون تصمیم ستاد کرونا زمان برگزاری هیچ آزمونی تغییر نخواهد کرد، اما با توجه به شرایط فعلی کشور و درگیری با شیوع خطرناک کرونای دلتا تعداد شهر‌های برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۰ به نسبت سال گذشته ۱۲۴ درصد و تعداد حوزه‌های آزمون حدود ۵۶ درصد افزایش داشته است.

مسئولان دانشگاهی با داوطلبان همصدا هستند؟
ناگفته نماند که مسئولان دانشگاهی و آموزشی کشور آنطور که باید با تعویق برگزاری آزمون‌های سراسری از جمله کارشناسی ارشد موافق نیستند چرا که با تغییر تقویم برگزاری، بدون شک یا در اعلام نتایج، پذیرش در دانشگاه‌ها تاخیر ایجاد خواهد شد که مشکلات خاص خود را دارد و یا باید مسئولان امر در شرایط پیچیده و فشرده‌تری برای بستن پرونده کنکور و ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان کار کنند.

باید منتظر ماند و دید آیا مسئولان و ستاد کرونا برای برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ همچون برگزاری کنکور دکتری بی تفاوت به درخواست داوطلبان و شرایط خطرناک کرونایی کشور، تصمیم‌گیری خود را پیش می‌برند یا به یکباره از خواب برخواسته و همچون تعویق کنکور وکلای اسفندماه یک شب مانده به برگزاری آزمون برای برقرار کردن پروتکل‌ها و محدودیت‌های سخت‌تر دستور به تعویق برگزاری می‌دهند؟

منبع: خبرگزاری دانشجو