مراقبت‌ها در برابر ویروس کرونای انگلیسی باید شدیدتر باشد
بهمن 29, 1399
آخرین آمار کرونا 1 اسفند
اسفند 2, 1399
بهمن 29, 1399

آیا واقعا فردی که واکسن کرونا زده بازهم ناقل است؟

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی واکسن کوویران گفت: واکسیناسیون همه افراد پرخطر تا پایان سال انجام می‌شود.قرار است فاز دو و سه مطالعاتی واکسن کوویران ادغام […]

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی واکسن کوویران گفت: واکسیناسیون همه افراد پرخطر تا پایان سال انجام می‌شود.قرار است فاز دو و سه مطالعاتی واکسن کوویران ادغام شوند، همچنین کشور‌های دیگری هم برای مشارکت در این فاز اعلام آمادگی کردند که در آنجا هم فاز دوم و سوم اجرا شود.

او افزود: در این ۱۲ روز اخیر حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد ورودی مبتلایان به کرونا به اورژانس‌ها افزایش پیدا کرده است. امیدواریم با رعایت مردم این موج موقتی باشد و به افزایش بستری و مرگ و میر منجر نشود، البته درآمدن از این وضعیت دست خودمان است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: زدن واکسن نشانه این نیست که شما ویروس را نمی‌گیرید، اگر واکسن هم عالی باشد تا مدت‌ها بعد از تزریق دوم، ایمنی ایجاد نمی‌شود.

طبرسی گفت: بعد از واکسینه شدن باید چند کار انجام دهید که یکی از آن‌ها واکسن است. هر موقع دیدید مرگ‌ومیر نداشتیم و تعداد مبتلایان زیر ۵۰ نفر بود، یعنی زنجیره انتقال قطع شده است، اما الان وقتی روزانه ۷۳۰۰ نفر شناسایی می‌شوند این نشان می‌دهد که ویروس چرخش دارد. امیدواریم تا آخر اسفند افرادی که ریسک بالایی دارند همه واکسینه شوند.

عضو کمیته علمی واکسن کوویران با اشاره به اینکه برای ۱۵ اسفند نتایج فاز اول یعنی ۵۶ نفری که دو دوز زدند خواهد آمد، تصریح کرد: بعد از تأیید وزارت بهداشت وارد فاز دوم تست می‌شویم، تا آن زمان هم که واکسن‌های ایرانی به مرحله واکسیناسیون عمومی برسد واکسن‌های خریداری شده وزارت بهداشت به تدریج وارد می‌شود.در اولین مرحله همکاران ما در بخش‌های مراقبت‌های ویژه واکسن را تزریق کردند که خوشبختانه هیچ عارضه‌ای هم نداشته است.

میزان آنتی بادی واکسن‌ کرونا چقدر است؟

طبرسی توضیح داد: الان برای تشکیل آنتی‌بادی زود است، چون ۲۸ روز پس از زدن واکسن دوم آنتی‌بادی در بدن اشخاص ایجاد می‌شود، یعنی حتی پس از زدن واکسن دوم هم تا یک ماه مثل این است که فرد واکسن نزده و در این زمان می‌تواند به ویروس مبتلا شود، چون به محض زدن واکسن ایمنی ایجاد نمی‌شود.

این پزشک متخصص یادآوری کرد: وزارت بهداشت مسافرانی که از انگلیس می‌آیند قرنطینه می‌کند و تست بسیاری از آن‌ها مثبت شده است، حتی با وجود تست منفی هم ممکن است تعدادی از آن‌ها ناقل باشند، یعنی همین سفر‌های هوایی و مسافرت‌ها هم خطرناک است. ویروس انگلیسی از نظر علائم اولیه فرق چندانی با سایر ویروس‌ها ندارد اما ۷۰ درصد قدرت سرایت بیشتری داشته و از لحاظ مرگ‌ومیر و عوارض هم کشنده‌تر است و مشخصه آن هم این است جوانان را بیشتر درگیر می‌کند و این خوب نیست، چون جوانان در رده آخر واکسیناسیون هستند.

او بیان کرد: پائیز سال آینده شرایط بهتری خواهیم داشت اگر بهار ۱۴۰۰ واکسیناسیون روند سریع‌تری بگیرد. اگر ۵۰ تا ۶۰ درصد جمعیت واکسن نزنند، نمی‌توانیم از شر این ویروس خلاص شویم.

طبرسی گفت: فاز دوم این بیماری که التهابی است خیلی جا‌ها مبهم است، یک موقع می‌بینیم بیماری با سن بالا و بیماری زمینه‌ای جان سالم به در می‌برد و یک موقع هم جوانان گرفتار می‌شوند؛ بنابراین نکات ژنتیک و زمینه‌های ژنتیک در این پاسخ‌های التهابی و میزان تعداد ویروسی که وارد بدن فرد می‌شود، خیلی مهم است.

عضو کمیته علمی واکسن کوویران تصریح کرد: اینکه برخی می‌گویند واکسن نمی‌زنیم اشتباه است، چون در خصوص این ویروس نمی‌توانیم خطر کنیم، این ویروس منتظر فرصت است که حمله کند. اما در حال حاضر، چون تعداد واکسن کم است افرادی که مبتلا نشدند در اولویت واکسن هستند، اما بعد از سه ماه کسانی هم که گرفتند باید بزنند، چون ویروس ایمنی دائم نمی‌دهد و با واکسن ایمنی تقویت می‌شود.

منبع: برنا

پست های مرتبط

بهمن 28, 1402

تغذیه سالم در دنیای پرتنش و مشغولیت: راهکارها و توصیه‌ها

در دنیای پرتنش و مشغولیت امروزی، تغذیه سالم به یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامت و بهبود کیفیت زندگی تبدیل شده است. با فشار کاری روزمره، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس