همه مراکز استانها و کلانشهرهای کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند
فروردین 18, 1400
آخرین آمار کرونا 20 فروردین
فروردین 21, 1400
فروردین 18, 1400

تعطیلی ۱۰ روزه برای عبور از وضعیت وخیم کرونا ضروری است

مسعود مردانی روز چهارشنبه در یک گفت وگوی رادیویی افزود: روز گذشته جلسه کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد، ستاد مقابله با کرونا […]

مسعود مردانی روز چهارشنبه در یک گفت وگوی رادیویی افزود: روز گذشته جلسه کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد، ستاد مقابله با کرونا ۱۰ کمیته دارد و کمیته علمی یکی از آنهاست که وضعیت کرونا را در کشور و دنیا از نظر علمی و پزشکی بررسی می کند، در این جلسه مطرح شد که اکنون کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان، برای مدیریت کرونا، قرنطینه و تعطیل کامل اعلام کرده اند، در حالی که اقتصاد این کشورها بسیار پویا و بزرگتر از ایران است و متاسفانه وضعیت کرونا در ایران بسیار بدتر و خرابتر از این کشورها است.

وی ادامه داد: این کشورها قبل از ایران تعطیلی کامل اعلام کرده اند، در حالی که میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در این کشورها از ایران بیشتر است، با بررسی این مسائل همه اعضای کمیته علمی ستاد ملی کرونا اتفاق نظرشان این بود که باید ۱۰ روز تعطیلی کامل در مناطق قرمز اعلام شود و حتی یک نفر مخالف هم نداشتیم، بنابراین یک متن دقیق نوشته شد و پیشنهاد تعطیلی را به ستاد ملی کرونا فرستادیم، رونوشت آن را هم به دفتر رهبر معظم انقلاب فرستادیم، هدف ما این است که توجه مسئولان و دولتمردان را به این مساله جلب کنیم که حفط جان مردم اکنون مهمترین اولویت کشور است.

وی گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی کرونا مهمان ناخوانده ای است که از چند ماه قبل موارد تک گیر آن در کشور مشاهده شد اما اکنون به قدری این ویروس در کشور گسترش یافته و منتشر شده که به نظر می آید، این نوع ویروس، گونه غالب کرونا در کشور محسوب می شود، به طوری که هیچ یک از استانهای کشور از آسیب ویروس بریتانیایی کرونا در امان نمانده است.

مردانی ادامه داد: ویروس کرونای انگلیسی خیلی سریع از یک فرد به فرد دیگر انتقال پیدا می کند، سرعت انتقال و شدت سرایت آن نسبت به ویروس چینی کرونا بسیار بیشتر و میزان سرایت آن تا حدود ۷۰ درصد بیشتر است. بیشتر موارد ابتلا به این بیماری به صورت خانوادگی است و شواهد نشان می دهد که به نوعی به صورت جمعی و گروهی افراد را مبتلا می کند. به عنوان مثال در یک مراسم خانوادگی در تهران که ۴۳ نفر حضور داشتند همه ۴۳ نفر مبتلا شدند.

این فوق تخصص عفونی گفت: نکته بسیار مهم دیگر در مورد ویروس کرونای انگلیسی این است که بر خلاف ویروس ووهان، با انتشار ویروس انگلیسی، جوانان زیر ۲۰ سال و کودکان بیشتر گرفتار می شوند و به خصوص افراد سالمند، بیماران خاص و افرادی که ضعف ایمنی بدن دارند بسیار بیشتر در معرض خطر هستند و اکثر این افراد که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، به بستری در بیمارستان نیاز پیدا می کنند.

مردانی ادامه داد: مجموع شواهد نشان می دهد که ویروس کرونای انگلیسی گونه غالب در ایران شده و اکثر استانهای کشور و مراکز استانها از جمله تهران، کرج، زنجان، اصفهان، ایلام، خرم آباد و اراک را گرفتار کرده و همه این استانها وضعیت قرمز پیدا کرده اند. به همین علت اعضای کمیته علمی ستاد ملی کرونا به اتفاق آرا طی نامه ای به ستاد ملی کرونا درخواست کرده اند که در این مناطق تعطیلی ۱۰ روزه اعمال شود تا بتوانیم با افزایش موارد ابتلا که واقعا همه بیمارستانهای کشور را درگیر کرده، مدیریت کنیم.

منبع: ایرنا

پست های مرتبط

بهمن 28, 1402

تغذیه سالم در دنیای پرتنش و مشغولیت: راهکارها و توصیه‌ها

در دنیای پرتنش و مشغولیت امروزی، تغذیه سالم به یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامت و بهبود کیفیت زندگی تبدیل شده است. با فشار کاری روزمره، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس