اختیار برگزاری امتحانات پایان ترم به دانشگاه‌ها واگذار شد
آذر 24, 1400
تزریق دز سوم واکسن ایمنی بدن را در برابر کرونا ۹۰ درصد افزایش می‌دهد
آذر 24, 1400
آذر 24, 1400

ناتوانی ۳ واکسن آمریکایی برای مقابله با سویه امیکرون

بیش از یکسال از کشف واکسن‌های کرونا در جهان می‌گذرد. طی این مدت کشور‌ها اقدام به اعطای مجوز استفاده اضطراری از واکسن برای کنترل همه گیری […]

بیش از یکسال از کشف واکسن‌های کرونا در جهان می‌گذرد. طی این مدت کشور‌ها اقدام به اعطای مجوز استفاده اضطراری از واکسن برای کنترل همه گیری کرده اند.

در این میان، سازمان غذا و داروی آمریکا واکسن‌های فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون را مورد تایید قرار داد. گرچه این واکسن‌ها تاکنون تاثیرگذاری مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ داشته اند اما با ظهور سویه جدید کرونا موسوم به امیکرون نگرانی‌ها درباره ناتوانی واکسن‌ها در ایجاد ایمنی در برابر آن افزایش یافته است.

تحقیقات جدید دانشمندان آمریکایی در محیط آزمایشگاهی نشان می‌دهد هر ۳ واکسن مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا به میزان قابل توجهی توانایی کمتری برای ایجاد ایمنی در برابر سویه امیکرون را دارد. با این حال، ممکن است دوز تقویتی (دوز سوم) واکسن بتواند باعث ایجاد محافظت موثر در برابر کرونا شود.

این تحقیقات از سوی دانشمندان دانشگاه هاروارد و ام آی تی به صورت مشترک انجام گرفته است. محققان در این پژوهش مشاهده کردند کسانی که دوز‌های متعارف واکسن کرونا (دو دوز واکسن فایزر و مدرنا، و یک دوز واکسن جانسون اند جانسون) را دریافت کرده اند از سطح آنتی بادی پایینی برای خنثی سازی سویه امیکرون برخوردارند.

با این حال، نمونه‌های خونی افرادی که به تازگی دوز تقویتی واکسن کرونا را دریافت کرده اند نشان می‌دهد میزان قابل تاملی از آنتی بادی در خون آن‌ها وجود دارد. دانشمندان همچنین دریافتند سویه جدید بسیار مسری‌تر از سایر گونه‌های کووید ۱۹ است.

دانشمندان برآورد می‌کنند توانایی سرایت پذیری سویه امیکرون دو برابر دلتا که هم اینک سویه غالب در جهان محسوب می‌شود، است. این امر بدان معناست که امیکرون به احتمال فراوان به زودی به سویه غالب جهان تبدیل خواهد شد.

با این حال، شرکت های داروسازی آمریکا وعده داده اند بتوانند در یک بازه یکصد روزه اقدام به توزیع واکسن‌های انطباق یافته با سویه جدید کنند. پیشبینی می‌شود در شش ماه نخست سال میلادی آینده فرآیند توزیع واکسن‌های جدید در جهان آغاز شود. با این وجود مقامات بهداشتی در کشور‌های پیشرفته از مردم خواسته اند تا زمان توزیع واکسن‌های جدید، دوز تقویتی را دریافت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پست های مرتبط

بهمن 28, 1402

تغذیه سالم در دنیای پرتنش و مشغولیت: راهکارها و توصیه‌ها

در دنیای پرتنش و مشغولیت امروزی، تغذیه سالم به یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامت و بهبود کیفیت زندگی تبدیل شده است. با فشار کاری روزمره، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس