امتحانات بهمن ماه و برگزاری کلاس های ترم آینده بصورت مجازی خواهد بود
آذر 24, 1399
آخرین آمار کرونا 25 آذر
آذر 26, 1399
آذر 24, 1399

واکسن ایرانی تا پایان تابستان ۱۴۰۰ /نکات مبهم و نقاط ضعف در مورد واکسن های کرونا

یک اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: به نظر نمی رسد تا پایان تابستان ۱۴۰۰ واکسن ایرانی به تولید انبوه برسد. لذا […]

یک اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: به نظر نمی رسد تا پایان تابستان ۱۴۰۰ واکسن ایرانی به تولید انبوه برسد. لذا با توجه به شرایط بیماری و اهمیت سلامت مردم، منطقی است مسئولین همزمان با سایر کشورها به فکر خرید سریعتر واکسن اثربخش و ایمن باشند.

دکتر”حمیدرضا توحیدی نیک” در گفت و گو با ایسنا درباره واکسن کرونا اظهار کرد: اخبار خوبی درمورد واکسن از تمام دنیا به گوش می رسد. اواخر تابستان صحبت هایی که می شد انتظار دنیا بر این بود واکسن هایی با کارآیی حدود ۵۰ درصد داشته باشیم اما اکنون می بینیم واکسن هایی که توسط شرکت های مختلف تولید می شود، بیان کننده بالای ۹۰ درصد ایمنی است که خبر خیلی خوبی برای دنیا در این زمینه محسوب می شود.

نکات مبهم در مورد واکسن های کرونا

توحیدی تصریح کرد: هنوز روی این موارد بحث است که واکسن تولید شده جدا از ابتلا به بیماری می تواند از ابتلا به عفونت یا انتقال آن به دیگران هم جلوگیری کند یا خیر؟ یعنی ممکن است فرد خودش از نظر ابتلا به بیماری بالینی ایمن شود اما بتواند عفونت را به دیگران انتقال دهد چیزی همانند آنچه در مورد افراد حامل ویروس می گوییم. این بدین معنی است که واکسن فقط برای خود افراد مفید خواهد بود و کمک زیادی به کنترل بیماری در جامعه نخواهد کرد.

وی بیان کرد: اما اگر واکسن جدا از ابتلا به بیماری، از ابتلا به عفونت و متعاقب آن انتقال عفونت جلوگیری کند، خیلی کمک کننده بوده و می تواند ما را به سمت ایمنی گروهی ببرد. در مکانیسم ایمنی گروهی اگر بتوانیم درصد بالایی از جمعیت را واکسینه کنیم این افراد یک دیواره دفاعی ایجاد کرده و اجازه نمی دهند فرد بیمار با فرد مستعد تماس مستقیم پیدا کند و به تدریج تماس ها کمتر شده و بیماری آرام آرام کنترل می شود.

این اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه بحث دیگر درمورد واکسن کرونا، “ماندگاری ایمنی” است اظهار کرد: اکنون ماندگاری ایمنی بعد از ابتلا به عفونت سه تا شش ماه اعلام شده و بعد از سه ماه آرام آرام ایمنی کاهش پیدا می کند. در مورد واکسن باید ببینیم ایمنی که ایجاد می شود چقدر ماندگاری دارد.

وی افزود: اکثر واکسن های تولید شده حداقل یک نوبت یادآور نیاز دارند به عنوان مثال گفته می شود واکسن فایزر نوبت اول صفر و ۲۱ روز بعد دوز یادآور دارد زیرا ایمنی که دوز اول واکسن ایجاد می کند ۲۸ روز است و هفت روز طول می کشد تا ایمنی ایجاد شود و به همین دلیل باید واکسن را مجدد روز بیست و یکم تزریق کنیم تا روز بیست و هشتم ایمنی جدید ایجاد شده و ادامه پیدا کند و اینکه این ایمنی چقدر ادامه دارد همچنان جای بحث است.

نقطه ضعف واکسن های کرونا

توحیدی اظهار کرد: یکی از نقاط ضعف اکثر واکسن های کرونای دنیا این است که نیاز به زنجیره های سرد بسیار خاص دارند و بعضا تا دمای منفی ۷۰ یا ۸۰ درجه برای نگهداری نیاز دارند و شرایط برای کشورهای فقیر و کم برخوردارتر شاید در زمینه تهیه این واکسن سخت باشد.

وی تصریح کرد: این واکسن ها قطعا به بشریت کمک می کند اما مسئله ی مهم دیگر به سیاست و تصمیمات کشورهای تولیدکننده واکسن و سازمان جهانی بهداشت برمی گردد. اینکه آیا واکسن را به کل جمعیت چند کشور خاص بدهیم یا بین جمعیت های خاص کل کشورهای دنیا توزیع شود؟

این اپیدمیولوژیست اظهار کرد: درمورد ویروس کرونا گفته می شود اگر حدود ۷۰ درصد جمعیت ایمن شود، می تواند ایمنی دسته جمعی ایجاد کند و جلوی انتقال بیماری به شکل قابل ملاحظه ای گرفته شود.

وی درباره واکسن ایرانی کرونا گفت: چند شرکت روی واکسن ایرانی نیز کار می کنند و برخی در مرحله پیش بالینی و مطالعه روی حیوان هستند و یکی از آنها نیز اخیرا مجوز انجام کارآزمایی بالینی گرفته که امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.

توحیدی تصریح کرد: با این حال به نظر نمی رسد تا پایان تابستان ۱۴۰۰ واکسن ایرانی به تولید انبوه برسد. لذا با توجه به شرایط بیماری و اهمیت سلامت مردم، منطقی است مسئولین همزمان با سایر کشورها به فکر خرید سریعتر واکسن اثربخش و ایمن باشند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطر نشان کرد: احتمالا طی یک سال آینده با شدت کنونی درگیر بیماری نخواهیم بود ولی به نظر می رسد حتی با تولید واکسن حداقل باید یک تا یک و نیم سال دیگر صبر کنیم تا شرایط در تمام دنیا به وضعیت عادی برگردد.

منبع: ایسنا

پست های مرتبط

بهمن 28, 1402

تغذیه سالم در دنیای پرتنش و مشغولیت: راهکارها و توصیه‌ها

در دنیای پرتنش و مشغولیت امروزی، تغذیه سالم به یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامت و بهبود کیفیت زندگی تبدیل شده است. با فشار کاری روزمره، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس